.:: ASK-PINARI ::.
Hos Geldiniz __KaPtaN__
Hos Geldiniz __KaPtaN__
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

WhatsApp - +38977985449

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bir adam Rasülullah (sav)'e:

YazarMesaj
Dostum
Co-Admin
Co-Admin
Dostum

Tecrübe : 898
Teşekkür Almış : 10

Bir adam Rasülullah (sav)'e: Empty
MesajKonu: Bir adam Rasülullah (sav)'e:   Bir adam Rasülullah (sav)'e: EmptyC.tesi Nis. 16, 2011 11:22 am

- “Bana öğüt ver!” dedi Rasülullah (sav) da:
“Öfkelenme!” buyurdu Adam, “Rasülullah (sav)'in sözünü düşündüm, bütün kötülüklerin başının öfkelenmek olduğunu anladım, dedi” (12)
2- Euzu-besmele çekmeli: “Kişi öfkelendiğinde 'Allah'a sığınırım' derse öfkesi gider” (13)
“İki kişi Rasülullah (sav)'in yanında birbirlerine çıkıştılar Birisinin öfkelenmeye, yüzü kızarmaya ve sinirleri kabarmaya başladı Rasülullah (sav) ona baktı ve şöyle dedi:
“Ben bir söz biliyorum, onu söyleyenin öfkesi gider O da: “Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım” sözüdür” (14)
3- Susmalıdır “Biriniz kızdığında sussun” (15)
4- “Tebdili mekanda hayır vardır” denilir İşte Rasülullah'ın tavsiyesi:
“Sizden biriniz ayakta iken öfkelenirse otursun, öfkesi geçerse ne âlâ, öfkesi geçmezse yatsın” (16)
5- Abdest almalıdır
“Öfke şeytandandır Şeytan da ateşten yaratılmıştır Ateş ancak suyla söndürülür Öyle ise biriniz öfkelendiği zaman abdest alsın” (17)
6- Namaza durulmalıdır
“Her türlü öfke ve ağız kavgasının ilacı, iki rekat namazdır” (18)
Atalarımız: “Öfkede akıl olmaz” demişler Kimse deli durumuna düşmemelidir Olgun olmalı, soğukkanlılığını kaybetmemelidir Cahiller her esen rüzgarla çatışmaya kalkarlar Hiddet yerine hilim seçilmelidir
Öfkelenilmesi ve kızılması gerekenlere elbette kızılmalıdır Zira Allah düşmanlarına kızmayanları Allah cehennem ateşiyle kızdıracaktır
Öfkemiz ve kinimiz birbirimize karşı değil, Allah düşmanlarına karşı olmalıdır
Nefis mücadelesi, düşmanla yapılacak mücadeleden zordur Öfkelenmek müslümanları birbirine düşürür, parçalar, kişiyi pek çok zararlara sokar Kızacaksak, İslam düşmanları ve kendi kusurlarımız yeter!
Gerçek pehlivan, öfkesini yenen ve nefsine hakim olandır İslam dini, nefse hakim olmayı, öfkeyi yenmeyi bir cihad olarak görmüştür Öfke gibi nefsin galeyana gelip, engel tanımaz bir nitelik kazandığı öfkeyi yenip, nefse hakim olmak, kuvvetli bir insanı güreşte yenmekten daha zordur İşte gerçek yiğit, gerçek pehlivan, öfkesini yenen ve nefsine hakim olandır

her akli selim olan insan bas agrisina karsi ilac alir o agridan kurtulmasi icin peki bu öfke belasindan kurtulmak icin su anki verilen peygamber efendimizin hadisi seriflerine öyarak o tebiri aliyormuyuz ???
Allah cc yardimcimiz olsun insallah amin

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Be adam sen Başka Dua Bilmez misin?"